Daniel Milewski, inżynier budownctwa, programista Python – samouk, krypto entuzjasta. Program menadżer w HeyEdu, Twórca świata Crypto i instruktor w Eduworlds.
Daniela poznałem na Discordzie Cool Guys Capital, na kanałach poświęconych kryptowalutom. IRL, czyli w prawdziwym życiu po raz pierwszy spotkaliśmy się na wydarzeniu Firesterters w Warszawie.
Zapraszam na wywiad z Danielem na temat powiązania branży IT z kryptowalutami.
Łukasz Hucz: Cześć Daniel. Jak to się stało, że jako inżynier budownictwa zająłeś się programowaniem?
Daniel Milewski: Cześć Łukasz. Jeżeli chodzi o programowanie to dosyć długa historia. Kończąc studia magisterskie z budownictwa, wiedziałem już, że nie chcę tego robić.
Z tego też względu na ostatnim roku postanowiłem wyjechać za granicę do pracy, aby poukładać sobie w głowie, czym chciałbym się zająć. To był chyba rok 2014 i mój wstępny plan był taki, aby pomieszkać za granicą, zarobić sporo pieniędzy. Następnie wrócić do Polski, kupić mieszkanie albo dwa i zająć się nieruchomościami. Wtedy to nie było jeszcze takie modne.
Cały czas nie miałem jednak dokładnego planu, co mógłbym robić w Polsce, bo nie wiedziałem w sumie, że da się żyć tylko i wyłącznie z wynajmu nieruchomości.
Pewnego dnia znalazłem na YouTube kanał Macieja Aniserowicza, jako że pochodzę z Podlasia, podobnie jak Maciej to bardzo się zainteresowałem i zacząłem go oglądać. W jednym z odcinków zauważyłem znajomego z budownictwa na jakiejś konferencji IT. Bardzo mnie to zainteresowało, odezwałem się do niego i okazało się, że kolega się przebranżowił i teraz jest programistą. Wtedy był to dla mnie wielki szok, że jest to możliwe, w tamtym czasie firmy oferujące kursy programowania dopiero raczkowały.
Po tej rozmowie postanowiłem, że sprawdzę, czym jest to programowanie i bardzo mi się spodobało. Uczyłem się głównie z książek, darmowych kursów oraz wykładów CS50 z Uniwersytetu Harvarda. Tworzyłem jakieś proste programy w Pythonie ułatwiające mi życie i automatyzujące wiele kwestii, bardzo mi się to podobało i po ok. 10 miesiącach zacząłem szukać pracy. 1 pracę znalazłem niemal równo rok po postanowieniu zmiany ścieżki zawodowej. Wróciłem do polski już jako programista.
ŁH: Skąd pojawił się u Ciebie entuzjazm do Kryptowalut?
DM: Kryptowalutami zainteresowałem się w połowie 2017 roku. Wtedy też już programowałem, więc próbowałem swoich sił również przy tworzeniu swojej własnej sieci blockchain.
Cały temat kryptowalut wydawał mi się niemal nierealny. Mam duszę wolnościowca i całe życie interesowałem się ekonomią oraz historią. Nie mogłem uwierzyć, że za naszego życia powstaje pieniądz, który może nas uwolnić od władzy bankierów i rządów. Mowa tu tylko o Bitcoinie, bo czym naprawdę jest Ethereum, dowiedziałem się dopiero później.
W sumie w 2017 roku wydałem moje jedyne pieniądze na kryptowaluty w kwocie ok. 7000 zł. Straciłem niemal połowę tej kwoty przy pęknięciu bańki, ale nic nie sprzedałem. W 2018 roku trochę obraziłem się na rynek krypto i wróciłem do niego dopiero na początku 2019 roku. Wtedy odkopałem swojego starego Ledgera i od tego czasu udaje mi się pomnażać swój kapitał z sukcesem 🙂
Do dzisiaj czerpię zyski z tych inwestycji i wypłacam sobie regularnie „drugą wypłatę” z zysków z kryptowalut.
ŁH: Czym jest dla Ciebie branża krypto?
DM: Branża krypto to dla mnie przede wszystkim społeczność skupiona wokół ciekawych technologii. W discordach można poznać masę bardzo ciekawych i inteligentnych ludzi budujących projekty, które za kilka lat mogą zmieniać życie każdego z nas.
Aktualnie ekosystem kryptowalut rozwija się tak szybko, że naprawdę ciężko jest za wszystkim nadążyć. Sam jestem głównie zainteresowany zdecentralizowanymi finansami DEFI oraz technologią NFT jako potwierdzeniem przynależności do jakiejś społeczności lub tokenem dostępowym.
Cały Metaverse, Gaming i Sztuka to zupełnie nie moja bajka, ale tutaj również widzę wielki potencjał. Po prostu człowiek nie ma czasu na wszystko. Jestem również wielkim zwolennikiem Bitcoina i uważam, że on z nami zostanie na zawsze i istnieje realne prawdopodobieństwo, że może służyć nam jako cyfrowe złoto.
ŁH: Jesteś programistą w ITBROSS. Przy jakim projekcie pracujesz?
DM: Aktualnie pracuję przy projekcie z tradycyjnej ekonomii. Jest to broker kurierski, firma jest niewielka, ale mimo iż pracuje tam tylko 3 programistów (razem ze mną) to obsługujemy duży kawałek rynku brokerskiego w Polsce. Programuję głównie w Pythonie, ale zdarza mi się robić zmiany na froncie, kiedy zajdzie taka potrzeba.
ŁH: Czy myślałeś o tym, żeby zacząć programować w branży kryptowalut?
DM: Oczywiście. Wiem, że w końcu przyjdzie taki dzień i znajdę na to czas. Chwilę nawet uczyłem się Rusta i coś tam sobie klepałem w oparciu o Cosmos SDK, ale inne tematy wygrały. Zdarza mi się używać botów do mintu NFT napisanych przez znajomych i wtedy czasami trzeba trochę pogrzebać w kodzie. Nie jest to jednak pisanie smart-kontraktów 🙂
ŁH: Gdzie widzisz wartość w kryptowalutach?
DM: Pierwsze, to oczywiście Bitcoin jako cyfrowe złoto z ograniczoną podażą i z prawdziwą decentralizacją. Ta technologia wydaje mi się nie do zatrzymania a sam Bitcoin z pewnością będzie znacznie więcej warty niż aktualne $16k.
Druga sprawa to innowacje w DEFI i przeniesienie niemal całego systemu finansowego na sieć blockchain i używanie smart kontraktów zamiast zwykłej bankowości. To wnosi naprawdę wiele innowacji i uniezależnia nas od systemu finansowego, który kuleje. Według mnie każdy projekt, który rozwiązuje ciekawy problem i zdobędzie adopcję poprzez odpowiednią ilość użytkowników, może osiągnąć sukces, a co za tym idzie jego wycena tokena może rosnąć w dłuższej perspektywie – oczywiście tutaj wszystko zależy również od tokenomii.
Poza Bitcoinem i Ethereum mam kilka swoich typów, ale zachowam je dla siebie. Głównie skupiłbym się na rozwiązaniach, które oferują wymianę natywnych tokenów sieci bez blokowania ich wartości w mostach kryptowalutowych. No i oczywiście cały ekosystem NFT ze wszystkimi wadami i zaletami, jakie ze sobą niesie, ta technologia zostanie z nami na zawsze.
ŁH: Czy Bitcoin to bezpieczna przystań? Dlaczego inwestować w Bitcoina, a nie inne instrumenty finansowe jak nieruchomości czy tradycyjna giełda?
DM: Pewnie się powtórzę, ale Bitcoin jest dla mnie cyfrowym złotem, lepszym złotem.
Inwestuję również w tradycyjne instrumenty finansowe, widząc jednak coraz częściej wartość akcji największych firm takich jak Meta skaczącą parędziesiąt % w jeden dzień mam do tych instrumentów coraz mniejsze zaufanie i szkoda mi na to czasu.
Jeżeli chodzi o nieruchomości, uważam je za dużo lepszą i bezpieczniejszą opcję przechowania środków niż giełda. Sam jednak nie inwestuję, ponieważ nie lubię żadnej formy kredytów a posiadanie nieruchomości to według mnie kolejny obowiązek, rzecz, o którą trzeba dbać. Nieruchomości mogą również przynieść problemy.
ŁH: Jesteś program menadżerem w HeyEdu. Czym jest HeyEdu i jaki ma to związek z kryptowalutami?
DM: HeyEdu to asystent edukacji, a zarazem trener, który pomoże Ci ruszyć z miejsca i zbudować dodatkowy dochód, jeżeli taki masz cel :). Jest to platforma, w której asystent, pracując 1 do 1 ze studentem przez maila, pomoże mu osiągać odpowiednie cele na wielu wybranych ścieżkach. Jeżeli chcesz zbudować biznes na boku, jest to miejsce, gdzie dowiesz się co zrobić krok po kroku, aby to osiągnąć.
Ja tworzę świat krypto w HeyEdu, w tym świecie krok po kroku dowiadujemy się jak używać kryptowalut w sposób bezpieczny i optymalny, jakich błędów nie popełniać. Poprzez wykonywanie zadań zdobywamy umiejętności praktycznej obsługi aplikacji zdecentralizowanych od tych najprostszych po bardzo skomplikowane protokoły. Dzielimy ten świat, na 4 ścieżki: Crypto, Security, DEFI oraz NFT, na każdej z nich są pewne zadania do wykonania ułożone w możliwie najbardziej, optymalny sposób.
Cała platforma działa trochę jak gra RPG, za wykonywanie działań dostajemy tokeny, które w przyszłości mogą być coś warte lub będziemy je wymieniać na inne rzeczy – tutaj jest pierwszy związek z kryptowalutami.
Drugie powiązanie to tokeny NFT HyeEdu Genesis, będą one również wykorzystywane w HeyEdu jednak na dzień dzisiejszy ich rola nie jest do końca określona.
ŁH: Tworzysz świat Crypto w Eduworlds. Czym jest ten projekt?
DM: Eduworlds to platforma z kursami online, do których otrzymujemy dostęp za pomocą tokenów NFT Eduworlds, które możemy kupić normalnie na zdecentralizowanej giełdzie NFT lub za PLN. Jeden NFT daje nam dostęp do wszystkich kursów, których aktualnie jest już chyba ponad 30. Następnie jak przejdziemy interesujące nas kursy, możemy w prosty sposób sprzedać nasz token, często z zyskiem.
Genialny i bardzo innowacyjny pomysł, szczerze wierzę, że w taki sposób będzie w przyszłości wyglądała edukacja online. Ja w Eduworlds jestem odpowiedzialny za świat krypto, czyli kursy związane z kryptowalutami. Kursy w Eduworlds są ekstremalnie praktyczne z minimalną ilością teorii, skonstruowane są w ten sposób, aby każdy mógł nauczyć się konkretnych umiejętności i narzędzi i interesujących go temacie.
ŁH: W Eduworlds stworzyłeś kurs Crypto dla Początkujących. Ile trwa ten kurs i jaki zakres obejmuje? Komu polecasz ten kurs?
DM: Krypto dla początkujących to 6 godzin praktycznych materiałów. Obejmuje krótki wstęp teoretyczny, zakup kryptowalut i sprzedaż kryptowalut oraz obsługę giełdy scentralizowanej. Założenie własnego portfela i obsługa portfeli sprzętowych.
Następnie przedstawienie wszystkich możliwych rodzajów transakcji i przydatnych narzędzi. Pokazanie kilku najważniejszych projektów kryptowalutowych, przesyłanie tokenów między różnymi sieciami blockchain i obsługę najpopularniejszych aplikacji zdecentralizowanych. Pokazanie i przejście przez wszystkie najważniejsze trendy krypto jak DEFI, NFT.
Kurs prowadzi za rękę wszystkie osoby zupełnie świeże w temacie kryptowalut. Jest przeznaczony dla początkujących, ale myślę, że nawet bardziej zaawansowani użytkownicy mogą dowiedzieć się kilku ciekawych informacji, które mogli przeoczyć w tej szybko zmieniającej się branży.
ŁH: Jakie najważniejsze rady masz dla początkujących inwestorów w kryptowaluty?
DM:
- Nie trzymajcie swoich kryptowalut na giełdzie scentralizowanej.
- Używajcie portfela sprzętowego.
- Utwórzcie wiele adresów. Kilka do przechowywania swoich środków i kilka do używania na co dzień.
- Nie odpisujcie ani nie otwierajcie żadnych linków od nieznajomych z Discorda lub Twittera.
- Nigdy nie kupujcie kryptowalut za więcej, niż możecie stracić.
ŁH: Czy kryptowaluty są dla każdego?
DM: Moim zdaniem tak. Dla każdego, kogo interesuje ta technologia, chce zobaczyć, czym jest i zacząć jej używać. W gruncie rzeczy używanie kryptowalut jest proste. Ważne, aby pamiętać o powyższych radach.
ŁH: Dziękuję Ci za wywiad, czy chciałbyś dodać coś od siebie?
DM: Zachęcam wszystkich do zainteresowania się kryptowalutami, niekoniecznie pod kątem inwestycyjnym a po prostu użytkowym. Aktualnie mamy bessę, która może jeszcze trochę potrwać, to najlepszy czas na naukę i na znalezienie interesujących nas projektów.
ŁH: Na zakończenie powiedz, gdzie można Ciebie znaleźć?
DM: Tutaj, możecie znaleźć więcej informacji o mnie https://znap.link/3cement, zachęcam również do zapoznania się z projektami Eduworlds i HeyEdu. Oba projekty mają darmowe opcje sprawdzenia, co oferują!
Podsumowanie
W wywiadzie rozmawialiśmy o Eduworlds. Osobiście przeszedłem kurs prowadzony przez Daniela i rekomenduję to samo każdemu, kto jest zainteresowany inwestowaniem w kryptowaluty.
Dla pierwszych 5 osób, które będą zapisane na mój newsletter i napiszą na adres kontakt@jakinwestowacwbitcoina.pl maila o treści: “Kurs Crypto dla Początkujących na Eduworlds”, prześlę dostęp do kursu na dwa tygodnie za darmo!